Photo by Roman Kraft on Unsplash

Photo by Roman Kraft on Unsplash

Nedir 

Çizim ve boyama, insanoğlu’nun geçmişten günümüze uzanan eli olma niteliğindedir. Bilinen en eski çizimler 40 ila 540 bin yıl kadar öncesine kadar dayanmaktadır. Bugün estetik ve sanatsal amaçlarla üretilmekte olan çizim ve boyama eserleri yapıldığı dönemde iletişim ve bilgi depolama aracıydı. Bu kadim sanatın peşinden gitmek, kendini geliştirmek, eğlenmek veya ek gelir üretmek isteyen siz değerli hobicilerimiz için derledik.


 Faydaları 

Kalem, fırça ve boyama araçlarının monoton hareketleri insanı sakinleştirir ve rahatlatır. Kişinin renkleri seçmesi ve farklı renkler üretmesi, yaratıcılık yeteneğinin geliştirilmesine yardımcı olur.


Özellikler 


Photo by Toa Heftiba on Unsplash

 Nasıl Yapılır?

Çizim ya da desen, pek çok farklı araçla çeşitli yüzeylerin üstüne yapılan iki boyutlu biçimlemeleri içeren görsel sanattır. Boyama, resimli sayfaların farklı kompozisyonlar kullanılarak; kara kalem, keçe kalem ve diğer sanatsal araçlarla süslenmesidir.

Çizim ve boyama hakkında bir çok teknik bulunmakta ancak belirli bir tekniği önermek yerine acemilikten ustalığa geçiş sürecinin mantığını anlatmayı daha uygun bulduk.

Gelişim Adımları:

 • Taklit

Sanat icra etme süreci taklit ile başlar, bir süre başka eserleri kopyalayarak çizim ve boyama için gereken motor yeteneklerinizi geliştirirsiniz.

 • Yaratıcı Fikir

Taklit etmek sizin için kolay ve hızlı hale geldiğinde artık yaratıcı fikirlerinizi ortaya koymak ve düşündüklerinizi çizmenin vakti gelmiştir ancak bu seviyede çizim yetenekleriniz fikirlerinizi çizmeye yetmeyebilir ve sizi zorlayabilir. Yaratıcı Fikirleri gerçekleştirmek yeni başlayanlar için kolay değildir ve bu evre bir direnç noktasıdır. Bu evreyi vazgeçmeden atlatabilirseniz çizim ve boyama yeteneklerini hayatınız boyunca kullanabilirsiniz.

 • Pratik

Pratik, yaratıcı fikri destekleyen ve hayal ettiğiniz sahneyi hayal ettiğiniz şekilde görselleştirebilmek için defalarca sil baştan çizim yaptığımız evreyi temsil eder. Bu evrede aynı objeyi veya sahneyi hayalinizde canlanan silüete en yakın haliyle çizene kadar pratik yapmaya devam edersiniz.

 • Kendini İfade

İyi yapılmış pratik beraberinde kendini ifadeyi getirir. Bu evrede hayal ettiğini hayal ettiği şekilde çizebilen, motor yetenekleri gelişmiş birisiniz ancak hala resim edilmiş bir sanat eserine sahip değilsinizdir.

 • Sanat Eseri

Hayal ettiğiniz objelerin ve sahnelerin belirli bir hikaye ve kompozisyon içerisinde bir araya gelmesine Sanat Eseri denir. Tamamen sizin tarafınızdan düşünülmüş size özel karakterlerin ve mekanların canlandırıldığı bir esere sahip olursunuz. Çalışmanızın bir benzeri yoktur ve artık bu nokta sanatçının tekniği açısından bir sondur. Bu noktadan sonra sanatçı kendi hikayesini kendisi yazmaktadır.Malzeme & Ekipmanlar 

Çizim için başlangıç malzemeleri:
 • Kurşun Kalemler: Kurşun kalemlerin üzerinde yazan H2, H1, HB, B1, B2 ifadeleri bir çizer için önemlidir. Kurşun kalemler için ‘H’ sertliği ‘B’ siyahlığı ifade etmektedir. Rakamlar büyüdükçe kalemin karakteristik yeteneği öne çıkmaktadır. Örn: H2 kalem H1 kalem den daha serttir. Kalemlerinizi bu bilgiye göre seçmeniz hayal ettiğiniz çalışma için çok önemlidir.
 • Uçlu Kalemler: Uçlu kalemler ile çalışmak yeni başlayanlar için kurşun kalemlere göre daha kolaydır. Uçlu kalem uçları üzerindeki rakamlar büyüdükçe uç kalınlıkları artar. Örn: 0.5 numaralı uçlar 0.3 numaralı uçlara göre daha kalındır. Uçlarınızı tercih ederken çiziminize göre numarasını seçmeyi unutmayın.
 • Hamur Silgiler: Dar ve özen isteyen alanlarda silme işlemini silgi tozu bırakmadan yapan yumuşak, şekil verilebilir silgilerdir.
 • Grenli ve Grensiz Kağıtlar: Grenli kağıtların yüzeyi pürüzlü, grensiz kağıtların pürüzsüzdür. Çalışmanıza göre hangi kağıtla çalışmaktan mutlu oluyorsanız o yönde ilerlemeniz en doğrusu olacaktır.
Boyama için başlangıç malzemeleri:
 • Kuru Boyalar: Kömür, kuru kalem, kuru pastel, yağlı pastel, yağlı kurşun kalem
 • Su Bazlı Boyalar: Mürekkep, pilot kalem, sulu boya, akrilik, guaj
 • Yağ Bazlı Boyalar: Yağlı boya
 • Diğer Boyalar: Tempera, ebru boyası, parmak boyası, sprey boya
 • Fırçalar: Oval, yassı, yelpaze
Fırça ve boyaların detaylı kullanım alanı sık sorulan sorular kısmına eklenmiştir.
 • Tuval, resim defteri veya kağıdı: Her boya her zemin tutunmayabilir. Bu yüzden çalışmanıza uygun zemin seçmeniz önemlidir.
 • Palet: Sulu ve yağlı boyalarınızı karıştırmak için olmazsa olmazınızdır.
 • Şövale: Tuval kullanıyorsanız masaüstü veya üç ayak şövaleye sahip olmanız işinizi kolaylaştıracaktır.


 Sık Sorulan Sorular

Kendimi nasıl geliştirebilirim?
Kendinizi geliştirmenin en kolay yolu tabiki bir eğitmenden eğitim almaktır. Ancak düzenli pratik yapmak, beğendiğiniz çalışmaları ve sanatçıları takip ederek taklit etmek. Taklit ettiğiniz çalışmaları bire bir kopyalayana kadar çalışmaya devam ederek kendinizi geliştirebilirsiniz.
Yeteneğim var mı nasıl öğrenebilirim?
Yeteneğinizi test edebileceğiniz kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır. Ancak genelleyici, kesin ve bilimsel olmayan araştırmalarımız sonucu resim yeteneği olan kişilerin öne çıkan ortak özellikleri iyi okuyucu oldukları, sıradan işlerden çabuk sıkıldıkları, bir çok şeye ilgi duymaları, mizah yeteneğine sahip olmaları, liderlik yeteneği, hızlı ve çabuk öğrendikleri yönündedir.
Ne kadar zamanda ustalaşabilirim?
Bu soruya cevap verebilmemiz için öncelikle ustalığın ne olduğunu anlamamız gerekiyor. Ustalık, kendi özgün çalışmalarınızı ortaya koyabildiğiniz seviyedir. Anlatmak istediğiniz kompozisyonu tamamen kendi fikir ve yetenekleriniz ile ortaya koyabildiğiniz an usta olarak kabul edilirsiniz. Ünlü ve başarılı olmak sanatın başka bir konusudur. Her gün düzenli bir şekilde gerçekleştirilen çizim ve boyama pratikleri sonucu yaratıcılığınıza ve yeteneklerinize göre 6 ay ile 2 yıl arasında ustalaşabilirsiniz.
Hangi boya ve fırça nerede kullanılır?
Fırça ve boyaların kullanım alanları, yapısal özellikleri konusunda çok çeşitlidir. Bu yüzden hangi fırça ve boyanın nerede kullanıldığı konusu yeni başlayanların en çok merak ettikleri arasında yer alır.

Fırçalar:

 1. Oval Fırçalar: Dar alanlarda detay çalışmak için oval fırçalar en verimli olanlarıdır.
 2. Yassı Fırçalar: Geniş yüzeyleri ıslatmak ve renklendirmek için yassı fırçalar kullanılır.
 3. Yelpaze Fırçalar: Sahnelerin katman ve ambiyans efektleri için yelpaze fırçalar kullanılır.

Boyalar:

 • Kuru Boyalar
 1. Kömür: Çalışmaya mat siyah renk katmak için kullanılır ve A4 kağıdı boyutundan daha geniş alanlarda etkilidir. Silgi ile araları pek iyi sayılmaz, silgiyi kullanışsız hale getirebilir.
 2. Kuru kalem: Suda çözünen ve çözülmeyen olarak ikiye ayrılır. Düz zemin boyamalarında kolaylık sağlar.
 3. Kuru pastel: Çok gerçekçi çalışmalar yapılabilir. Işık ve derinlik efektlerini ustaca yansıtabilecek bir boya çeşididir.
 4. Yağlı pastel: Yağlı, kolay bulaşabilen ve uygulandığı yüzeyden silgi veya benzeri araçlar ile kolayca çıkarılamayan bir boya olduğu için çok tercih edilmezler. Canlı ve sürrealist çalışmalarda kullanılabilirler.
 • Su Bazlı Boyalar
 1. Mürekkep: Siyah ve renkli şekillerde kullanılabilirler.
 2. Pilot kalem: Pilot kalemin ince çizgileri ile daha illüstratif çalışmalar üretebilirsiniz ayrıca su ile boyayı dağıtabilirsiniz.
 3. Sulu boya: En sabır isteyen hata affetmeyen bir boyama düzenidir. Özel sulu boya kağıtları üzerinde çalışmanız daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.
 4. Akrilik: Büyük tablo çalışmalarında iyi sonuçlar verir. Yağlı boya gibi lekesi inatçı değildir. Hemen hemen her türlü çalışma için kullanabilirsiniz.
 5. Guaj: Mat ve kapatıcı özellikte olduğu ahşap işlemelerinde guaj boya kullanmanız tavsiye edilir.
 • Yağ Bazlı Boyalar
 1. Yağlı Boya: Kuruması zaman alır ancak çok dayanıklıdır, uzun yıllar deforme olmaz. Başyapıtların temel malzemesidir.
 • Diğer Boyalar
 1. Tempera: Yağlı boya icat edilmeden önce sanatçıların kullandığı boya tipidir. Yumurta sarısı ile ev şartlarında oluşturulabilecek en basit boya çeşididir.
 2. Ebru boyası: Kitre kıvamı ve boya kalitesi çok önemlidir. Ebru boyası ile çalışmak için iyi yapılmış bir ön hazırlık gerekmektedir.
 3. Parmak boyası: Su bazlı bir boyadır, kısa sürede deforme olabildiği için tercih edilmemektedir.
 4. Sprey boya: Sokak sanatlarının gözde boyasıdır. Çeşitli şablonlar ve kılavuzlar ile duvarlara uygulanmaktadır.


Kendini Geliştir 

Yardım İlham EtkinlikFaydalı oldu mu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın.

Ortalama 5 / 5. Oy sayısı: 5Dostlarınızla Paylaşın 

Çizim ve Boyama